KONTAKT

BLOG

13 czerwca 2022

Ananda balasana

Anada balasana - pozycja szczęśliwego dziecka

 

Dzieci wiedzą co jest dobre dla ich ciała. Kiedy czują niewygodę po prostu się wiercą, kiedy mają za ciasne buty - zdejmują je, kiedy czują się niekomfortowo przyjmują wygodną, zdrową pozycję. Nie lubią butów i skarpetek, nie lubią ciasnych, niewygodnych ubrań... załatwiają się kucając czyli robiąc głęboki przysiad! Dzieci leżąc na plecach potrafią wsadzić sobie stopę do ust!

 

Później, idąc do przedszkola do szkoły w końcu do pracy, kiedy siedzimy na krześle pod kątem 90 stopni, kiedy siedzimy na sedesie czy w samochodzie również zginając biodra i kolana tylko do 90 stopni, powoli tracimy zakres ruchu w biodrach. 

Z pomocą naszym biodrom przychodzi joga! 

Pozycja szczęśliwego dziecka dla jednych będzie wygodna, będzie przynosić ulgę...Ale dla drugich będzie niemożliwa do wykonania. 

 

Wprowadzenie do pozycji

Kładziemy się na plecach i przyciągamy kolana do klatki piersiowej (apanasana). Kierujemy kolana na boki tak aby wychodziły poza linię tułowia, a pięty ustawiamy na szerokości kolan. Chwytamy dłońmi za pięty od wewnętrznej strony ud. Siłą ramion przyciągamy kolana do ziemi. Starajmy się jak najmniej odrywać biodra od ziemi - zwłaszcza jeżeli mamy problemy w odcinku lędźwiowym. 

 

 

Modyfikacja tej pozycji, która intensywniej, jednostronnie  rozciąga biodra to opuszczenie jednej nogi i ułożenie jej na podłodze ugiętej w kolanie. Druga noga jest w pozycji szczęśliwego dziecka i skupiamy się na jej biodrze. Ręką staramy się od góry wciskać kolano w ziemię. Następnie zmieniamy nogę tak jak na zdjęciach poniżej.

 

 

 

Pozycja szczęśliwego dziecka otwiera nasze biodra. Rozluźnia stawy krzyżowo - biodrowe przynosząc ulgę w dolnym odcinku kręgosłupa. Jest dobrym wprowadzeniem do pozycji, które intensywniej otwierają biodra lub dobrym przygotowaniem do asan, które wymagają elastycznych bioder. 

NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
ZAPISANO!
PROSZĘ PODAĆ POPRAWNY ADRES EMAIL!

© 2023 ROCK YOGA — Sylwia Braszczyńska

SOCIAL MEDIA

Napisz do mnie lub zadzwoń:

kontakt@rockyoga.pl

+48 608 870 504 

yoga, joga, yoga Gdańsk, joga Gdańsk, yoga trójmiasto, joga trójmiasto, zajęcia jogi, zajęcia yogi, rolowanie, zajęcia rolowania, rozciąganie, zajęcia, ćwiczenia, Gdańsk, Sopot, gdynia, trójmiasto, trener, trenerka, instruktorka, instruktor, jogi, joga, yogi, yoga