Blog
Ananda balasana

Anada balasana - pozycja szczęśliwego dziecka

Dzieci wiedzą co jest dobre dla ich ciała. Kiedy czują niewygodę po prostu się wiercą, kiedy mają za ciasne buty – zdejmują je, kiedy czują się niekomfortowo przyjmują wygodną, zdrową pozycję. Nie lubią butów i skarpetek, nie lubią ciasnych, niewygodnych ubrań… załatwiają się kucając czyli robiąc głęboki przysiad! Dzieci leżąc na plecach potrafią wsadzić sobie stopę do ust!

Później, idąc do przedszkola do szkoły w końcu do pracy, kiedy siedzimy na krześle pod kątem 90 stopni, kiedy siedzimy na sedesie czy w samochodzie również zginając biodra i kolana tylko do 90 stopni, powoli tracimy zakres ruchu w biodrach.

Z pomocą naszym biodrom przychodzi joga!

Pozycja szczęśliwego dziecka dla jednych będzie wygodna, będzie przynosić ulgę…Ale dla drugich będzie niemożliwa do wykonania.

Wprowadzenie do pozycji

Kładziemy się na plecach i przyciągamy kolana do klatki piersiowej (apanasana). Kierujemy kolana na boki tak aby wychodziły poza linię tułowia, a pięty ustawiamy na szerokości kolan. Chwytamy dłońmi za pięty od wewnętrznej strony ud. Siłą ramion przyciągamy kolana do ziemi. Starajmy się jak najmniej odrywać biodra od ziemi – zwłaszcza jeżeli mamy problemy w odcinku lędźwiowym.

Modyfikacja tej pozycji, która intensywniej, jednostronnie  rozciąga biodra to opuszczenie jednej nogi i ułożenie jej na podłodze ugiętej w kolanie. Druga noga jest w pozycji szczęśliwego dziecka i skupiamy się na jej biodrze. Ręką staramy się od góry wciskać kolano w ziemię. Następnie zmieniamy nogę tak jak na zdjęciach poniżej.

Korzyści

Pozycja szczęśliwego dziecka otwiera nasze biodra. Rozluźnia stawy krzyżowo – biodrowe przynosząc ulgę w dolnym odcinku kręgosłupa. Jest dobrym wprowadzeniem do pozycji, które intensywniej otwierają biodra lub dobrym przygotowaniem do asan, które wymagają elastycznych bioder.

Koszyk na zakupy