KONTAKT

BLOG

zajęcia jogi w Gdańsku
04 września 2023

Bakasana - pozycja kruka

Bakasana to jedna z wieli pozycji jogi, które uświadomiły mi, że NIE-O-SIŁE-TU-CHODZI. Z radością więc pomagam uczestnikom zajęć, którzy narzekają na słabe ręce przygotować się do pozycji kruka, a potem ją po prostu robią. Jednak nie sama pozycja jest ważna, choć radość kiedy się ją zrobi jest bezcenna! Istotne jest dobre przygotowanie ciała do niej. Najlepiej wplatać do praktyki poprzedzającej bakasanę kilka elementów, które mają wpływ na jej wykonanie:

 

1. siła mięśni głębokich, wzmocnienie mięśni brzucha

2. ruch ramion, praca nad ich mobilnością

3. wzmocnienie ramion, siła

 

1. Wzmocnienie mięśni głębokich. 

Do naszej praktyki w kierunku pozycji kruka dodajmy deskę i jej warianty np. przyciąganie kolan do klatki piersiowej, przechodzenie z deski do podporu na łokciach.

 

Warto również dodać do ćwiczeń Navasanę - pozycję łodzi, która pobudza mięśnie głębokie. Możemy ją wykonać ze zgiętymi i wyprostowanymi nogami:

 

2. Mobilność ramion

 

Mobilność to zdolność ciała do wykonania ruchu. Celowo nie napisałam rozciągnięcie ramion, bo nie tylko o rozciąganie tu chodzi! Chcemy płynnie wykonać asanę i móc czerpać z niej korzyści, a nie jak zawsze mówię "walczyć o życie". Dodajemy do praktyki ćwiczenia i asany, które pozwolą naszym ramionom utrzymać nas w pozycji, a tutaj przykłady.

 

 

 

3. Siła ramion

Ostatnią rzeczą, którą doradziłabym chcącym wykonać Baksanę to wzmacnianie ramion. Nie chodzi tu jednak o ćwiczenie z hantlami, ale o siłę w kierunku zrobienia tej asany. Przydane będą ćwiczenia opisane tu

 

Bakasana

Samo wejście do Bakasany dla robiących ją po praz pierwszy może okazać się trudne. Trzeba tu wychyliś się w przód, aby złapać balans. Dla komfortu psychicznego podłóżmy pod czoło poduszkę lub koc. Dłonie muszą dobrze przylegać do maty, a kolana opieramy o tricepsy. Teraz czeka nas wydłużenie tułowia, kierowanie bidoer w górę przy jednoczesnym wychyleniu się w przód (poduszka). Złapmy balans jak huśtawka na placu zabaw, na której bawi się dwójka dzieciaków. Pamiętaj, aby próbować, próbować i... próbować! 

 

 

Powodzenia!

 

NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
ZAPISANO!
PROSZĘ PODAĆ POPRAWNY ADRES EMAIL!

© 2023 ROCK YOGA — Sylwia Braszczyńska

SOCIAL MEDIA

Napisz do mnie lub zadzwoń:

kontakt@rockyoga.pl

+48 608 870 504 

yoga, joga, yoga Gdańsk, joga Gdańsk, yoga trójmiasto, joga trójmiasto, zajęcia jogi, zajęcia yogi, rolowanie, zajęcia rolowania, rozciąganie, zajęcia, ćwiczenia, Gdańsk, Sopot, gdynia, trójmiasto, trener, trenerka, instruktorka, instruktor, jogi, joga, yogi, yoga