Blog
Bakasana
POZYCJA KRUKA

Bakasana - pozycja kruka

Bakasana to jedna z wielu pozycji jogi, które uświadomiły mi, że NIE O SIŁE TU CHODZI. Z radością więc pomagam uczestnikom zajęć, którzy narzekają na słabe ręce przygotować się do pozycji kruka, a potem ją po prostu robią. Jednak nie sama pozycja jest ważna, choć radość kiedy się ją zrobi jest bezcenna! Istotne jest dobre przygotowanie ciała do niej. Najlepiej wplatać do praktyki poprzedzającej bakasanę kilka elementów, które mają wpływ na jej wykonanie:

1. Siła mięśni głębokich, wzmocnienie mięśni brzucha
2. Ruch ramion, praca nad ich mobilnością
3. Wzmocnienie ramion, siła

1. Wzmocnienie mięśni głębokich

Do naszej praktyki w kierunku pozycji kruka dodajmy deskę i jej warianty np. przyciąganie kolan do klatki piersiowej, przechodzenie z deski do podporu na łokciach.

Warto również dodać do ćwiczeń Navasanę – pozycję łodzi, która pobudza mięśnie głębokie. Możemy ją wykonać ze zgiętymi i wyprostowanymi nogami:

2. Mobilność ramion

Mobilność to zdolność ciała do wykonania ruchu. Celowo nie napisałam rozciągnięcie ramion, bo nie tylko o rozciąganie tu chodzi! Chcemy płynnie wykonać asanę i móc czerpać z niej korzyści, a nie jak zawsze mówię „walczyć o życie”. Dodajemy do praktyki ćwiczenia i asany, które pozwolą naszym ramionom utrzymać nas w pozycji, a tutaj przykłady.

3. Siła ramion

Ostatnią rzeczą, którą doradziłabym chcącym wykonać Baksanę to wzmacnianie ramion. Nie chodzi tu jednak o ćwiczenie z hantlami, ale o siłę w kierunku zrobienia tej asany. Przydane będą ćwiczenia opisane tu. 

Bokasana

Samo wejście do Bakasany dla robiących ją po praz pierwszy może okazać się trudne. Trzeba tu wychyliś się w przód, aby złapać balans. Dla komfortu psychicznego podłóżmy pod czoło poduszkę lub koc. Dłonie muszą dobrze przylegać do maty, a kolana opieramy o tricepsy. Teraz czeka nas wydłużenie tułowia, kierowanie bidoer w górę przy jednoczesnym wychyleniu się w przód (poduszka). Złapmy balans jak huśtawka na placu zabaw, na której bawi się dwójka dzieciaków. Pamiętaj, aby próbować, próbować i… próbować! 

Koszyk na zakupy