KONTAKT

BLOG

zajęcia jogi w Gdańsku
10 czerwca 2022

Balasana 

Balasana - pozycja dziecka

 

Pozycja dziecka często wykorzystywana jest w praktyce jako odpoczynek, pauza, załapanie oddechu między asanami. Jednak sama w sobie jest wspaniałym ćwiczeniem, a jej różne modyfikacje można wykorzystać jako przygotowanie do trudniejszych asan. Wspaniale rozciąga ona mięśnie grzbietu oraz pośladków, ud i stóp. Często pospinane mięśnie którejś z tych grup nie pozwalają "posadzić" pośladków na piętach. Pozycja ta pokazuje również, że osłabione mięśnie stóp powodują skurcze, co jest ograniczeniem nie tylko w tej asanie.

 

Wprowadzenie do pozycji

Do balasany wejdź z pozycji klęku podpartego. Rozszerz kolana i połóż brzuch i klatkę piersiową między udami. Nie rozszerzaj zbytnio kolan, niech nie będą też połączone. Ustaw je tak, aby wewnętrzne uda dotykały żeber.

 

Jeżeli czujemy ucisk w kolanach możemy włożyć między tylnie uda, a łydki koc lub ręcznik. Spowoduje to mniejszy nacisk w stawie kolanowym. Nie przejmujmy się również jeżeli pośladki nie dotykają pięt - z czasem i regularną praktyką guzy kulszowe będą opadać coraz niżej. 

 

Wyciągamy teraz ręce przed siebie i kierujemy oddech do pleców - pozycja ta ma na celu rozluźnienie grzbietu, oddechem pomożemy sobie osiągnąć ten ce;. Brzuch i klatka piersiowa również  mają swobodnie pracować. 

 

Rozciąganie boków 

Pierwsza z modyfikacji pozycji dziecka wspaniale wydłuży boki naszego tułowia i wzmocni rozciąganie pleców. Możemy to wykorzystać jako rozgrzewkę do trudniejszych asan, w których tego potrzebujemy np. Utthita Trikonasana, Parsvottasana czy jako przygotowanie do wygięć. 

 

Z klasycznej pozycji dziecka kierujemy dłonie w prawą stronę starając się utrzymać pachy równoległe do podłogi. Rozciągamy lewy bok i to do niego kierujemy oddech, aby spotęgować rozluźnianie. To samo robimy na drugą stronę. 

 

Po wykonaniu modyfikacji w obie strony zwróćmy uwagę, czy nasze pośladki nie spadły niżej? Czy klatka piersiowa i brzuch nie zbliżyły się do podłogi? Jeżeli tak nasze ciało się rozluźniło!!

 

 

Skręty

Kolejna wersja balasany to łagodne skręty, które mogą przygotować nas do intensywniejszych np. parivrtta parsvakonasany 

Wychodzimy z klasycznej balasany - prawą dłoń kładziemy na lewej, a lewą dłoń wysuwamy i odkładamy po zewnętrznej stronie lewego kolana. Prawą pachę przyciągamy do podłogi, a lewą dłonią odpychamy się kierując lewą pierś do góry. Skręt zaczynamy z odcinka lędźwiowego. To samo robimy na drugą stronę. 

Balasana wspaniale rozciąga prostowniki grzbietu dodatkowo wspomaga rozciąganie mięśni pośladkowych, dwugłowych i piszczelowych. W tej pozycji rozciągamy również stopy. Pamiętajmy, że ta "niewinna" asana może ulżyć nam w bólu pleców i przygotować ciało do dalszych asan. Starajmy się wplatać ją do naszej praktyki, a jeżeli mamy chwilę po prostu wykonujmy ją w różnych wersjach!

 

NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
ZAPISANO!
PROSZĘ PODAĆ POPRAWNY ADRES EMAIL!

© 2023 ROCK YOGA — Sylwia Braszczyńska

SOCIAL MEDIA

Napisz do mnie lub zadzwoń:

kontakt@rockyoga.pl

+48 608 870 504 

yoga, joga, yoga Gdańsk, joga Gdańsk, yoga trójmiasto, joga trójmiasto, zajęcia jogi, zajęcia yogi, rolowanie, zajęcia rolowania, rozciąganie, zajęcia, ćwiczenia, Gdańsk, Sopot, gdynia, trójmiasto, trener, trenerka, instruktorka, instruktor, jogi, joga, yogi, yoga