Lubię takie asany, które angażują jak najwięcej mięśni, możemy zaobserwować w nich zależność poszczególnych części ciała, których nie zauważamy w codziennym życiu. Prosty przykład: ból dolnych pleców, a osłabienie mięśni pośladków i brzucha (spowodowane min. siedzącym trybem życia). Tę zależność widzimy kiedy podczas opuszczania nóg w leżeniu na plecach, dolny odcinek kręgosłupa mocno odrywa się tworząc „tunel”. W psie z głową do dołu kiedy chcemy rozprostować nogi, to zaokrąglają nam się plecy! I można tak wymieniać prawie bez końca.
Pozycja Czapli inaczej Krounchasana wymaga mocno rozciągniętych tyłów nóg, ale i elastycznych bioder oraz rozluźnionych pleców. Przygotowując się do pozycji oraz wchodząc w nią obserwujcie ciało! Zobaczcie co Was ogranicza, jakie mięśnie wymagają rozciagnięcia, a jakie wzmocnienia. Nie zapominajcie o rozgrzewce!
Wzmacnianie i mobilizacja górnych partii ciała:
Pozycje, które pomogą nam przygotować ciało do Krauncasany: – Virasana, – Parsvottanasana – Supta padangusthasana – Balasana
Rolowanie, które pomoże nam przygotować ciało: – Rolowanie tyłów nóg – Rolowanie wewnętrznej części uda – Rolowanie przodu i boku uda – Rolowanie pleców
Wprowadzenie do pozycji:
Siadamy jedną nogą w virasanie dobrze jest przejść do tego siadu poprzez klęk jednonóż i wypchnięcie bioder (zdjęcie nr 1) – zwracamy uwagę na stopę, aby jej palce nie były przekrzywione w stronę pośladków. Jeżeli ten siad nie jest dla nas komfortowy podkładamy pod pośladek ręcznik, koc lub kostkę do jogi. Drugą nogę uginamy w kolanie, chwytamy za stopę lub używamy paska i podnosimy w górę. Ważne, aby starać się utrzymywać proste plecy! Nie przyciągajcie nogi na siłę kosztem zaokrąglenia pleców. Pozycję wykonujemy na jedną i drugą nogę.
Korzyści:
Rozciąga tyły nóg, stopę i kostki. Rozciąga boki ciała i plecy. Masuje narządy wewnętrzne. Fajnie wygląda i daje satysfakcję!!