Blog
Parivrtta trikonasana

Parivrtta trikonasana – trójkąt skręcony, trójkąt odwrócony. Dla mnie to jedna z podstawowych asan jogi. Wymaga rozciągniętych i stabilnych nóg, wyciągniętych boków ciała, otwartej klatki piersiowej i mobilnych bioder. Intensywnie skręca ciało masując narządy wewnętrzne. Warto, a nawet trzeba dobrze się do tej pozycji przygotować:

Przygotowanie:

Pozycje, które pomogą nam przygotować ciało do Parivrtta trikonasany:

– Trikonasana
– Skręt w Svastikasanie
– Parsvottanasana
– Balasana

Rolowanie, które pomoże nam przygotować ciało:

– Rolowanie tyłów nóg
– Rolowanie wewnętrznej części uda
– Rolowanie pleców
– Rolowanie klatki piersiowej

Do Parivrtta trikonasany możemy wejść z Parsvottanasany lub podobnie jak do Trikonasany. Oba sposoby są dobre. Najlepiej wypróbujcie dwie wersje i wybierzcie tę, która jest dla Was lepsza! 

Wprowadzenie do pozycji:

Stajemy w Tadasanie wykonując duży krok w przód prawą nogą. Mając prawą nogę z przodu i lewą z tyłu skręcamy nogę z tyłu lekko na zewnątrz (w prawo). Obie nogi są proste w kolanach i tak jak Parsvottanasanie pracują mocno, abyśmy byli stabilni! Teraz saramy się skręcić tułów w prawą stronę – im mocniej skręcimy okolice pępka tym lepiej! Pamiętajmy, że szyja i klatka piersiowa skręcają się swobodnie, ale dolna część tułowia już nie. Warto wygenerować mocny skręt w okolicach brzucha, aby reszta ciała swobodnie się skręciła.  Odkładamy lewą dłoń po zewnętrznej stronie prawej nogi (jeżeli mamy problem z zakresem ruchu używamy klocka do jogi). Drugą rękę unosimy w górę i kierujemy na nią wzrok. Staramy się mocno wyciągać boki i swobodnie oddychać. 

Korzyści:

Mocny skręt masuje narządy wewnętrzne, niweluje również ból kręgosłupa. Sprawia, że biodra stają się bardziej ruchome, a klatka piersiowa elastyczna. 

Koszyk na zakupy