Blog
Parsvottanasana

Parsvottanasana (PARSVA- bok, UT - intensywny, TAN - rozciągać)

Celem tej asany, jak z resztą mówi jej nazwa jest intensywne rozciągnięcie boków. Jeżeli jednak choć raz w życiu robiliście tę pozycję wiecie, że nie (tylko) boki się rozciągają lecz tyły nóg. Dlatego często robimy Parsvottanasanę używając klocków (kładziemy na nich dłonie), a ja ostatnio nawet zamówiłam klocki dla wyższych osób

Łącząc pracę boków ciała i nóg dochodzimy do tego, że w naszym ciele dzieje się naprawdę bardzo dużo! 

Na początku niezwykle istotne jest ustawienie ciała – jedna noga z przodu, druga z tyłu – proste w kolanach (pierwsza trudność). Ustawienie stóp w tę samą stronę dodatkowo sprawia, że rozciąga się  łydka nogi z tyłu (kolejny element). Powoli kierując mostek do przodu  rozciągają się boki ciała oraz noga przednia. Jednak spięcie w dolnych plecach może uniemożliwić wyciągnięcie tułowia (trzecia trudność).

Widzimy już, że chcąc zrobić Parsvottanasanę powinniśmy pracować min. nad tymi trzema częściami ciała. A pozycja nie wygląda na trudną. 

Wprowadzenie do pozycji:

1. Stań w rozkroku i skieruj palce stóp w tę sama stronę – do przodu. Ustaw biodra równo – poszukaj odpowiedniego dla siebie rozstawienia nóg. Pięta z tyłu ma dotykać ziemi.

2. Zrób skłon do nogi z przodu starając się utrzymać biodra równo. UŻYJ KLOCKÓW jeżeli Twoje dłonie nie sięgają do podłogi.

Wskazówki:

Aby utrzymać równowagę pracuj nogami – napnij mięśnie przy zewnętrznej stronie bioder, wciskaj stopy do maty. Skup wzrok na jednym, nieruchomym punkcie.

Ze względu na asymetrię pozycji odczujemy tu intensywniejsze rozciąganie nogi przedniej niż w zwykłym skłonie (Uttanasanie) – pamiętajcie o zmianie nóg!

Koszyk na zakupy