Spięte łydki, ciężkie nogi jak z ołowiu, ból, ciągnięcie i spięcia... Mięśnie łydek pracują z każdym naszym krokiem - od wstania z łózka. Kiedy dodajemy ciężar w postaci zakupów, toreb, plecaków, kiedy wchodzimy pod górkę i przede wszystkim z niej schodzimy nasze łydki pracują jeszcze mocniej.
Nic więc dziwnego, że większość z nas te właśnie mięśnie ma spięte, a ta część naszego ciała blokuje nas np. w skłonie. I tutaj znów tak jak przy rolowaniu stopy kłaniają się pozycje skłonu w przód. W parsvottasanie spora część osób nie jest w stanie odłożyć pięty tylnej nogi ponieważ łydka jest spięta. I tutaj właśnie pomoże rolowanie!
Rolowanie łydki
duży roler
Usiądźmy na podłodze. Wkładamy roler pod łydkę, mniej więcej w jej połowie. Noga, która znajduje się na łydce jest wyprostowana i rozluźniona. Druga noga jest ugięta i opiera się na podłodze. Unosząc się na rękach dociskamy nogę na wałek i rolujemy w stronę kostki i w stronę kolana. Pamiętajmy, aby rolować się dokładnie i powoli. Rolowana część ciała powinna być rozluźniona. Rolujemy łydkę przez jej środek mniej więcej 3 - 4 razy. Kiedy napotkamy miejsce bólu zatrzymujemy się chwilę i staramy się rozluźnić, sprawić, aby ból choć trochę zniknął.
Jeżeli rolowanie nogi pojedynczo jest dla nas za lekkie, możemy położyć jedną nogę na drugiej. Dzięki temu - zwiększymy nacisk nogi na wałek, co oznacza intensywniejszy masaż.
Następnie możemy skierować nogę na wewnętrzną, a potem zewnętrzną część łydki. Pamiętając o tym, aby zatrzymać się i rozluźniać kiedy napotkamy punkt bólu.
Mały roler
Jeżeli rolujemy się regularnie, a nasza noga nieco się rozluźni możemy spróbować masażu mniejszym wałkiem. Wałek możemy położyć na kostce do jogi - rolowanie będzie intensywniejsze lub na podłodze. Cały czas pamiętamy o dokładnym powolnym masażu na rozluźnionej nodze.
Piłeczka
Dla osób, które chcą jeszcze intensywniej masować nogę przyda się piłeczka. Rolowanie piłeczką rozdziela głowy mięśnia brzuchatego łydki. Jet to wskazane zwłaszcza u osób, które mają rozbudowane mięśnie łydek - dużo biegają, skaczą itp. Rolowanie piłeczką również zaczynamy od środka łydki. Przejeżdżamy nogą po piłeczce 3-4 razy, a napotykając punkt bólu rozluźniamy nogę.
Regularnie rolownie mięśni łydek pomoże każdemu w zachowaniu zdrowych i lekkich nóg. Pamiętajcie jednak, że z poważnymi problemami i długotrwałym bólem NATYCHMIAST udajemy się do fizjoterapeuty.
© 2023 ROCK YOGA — Sylwia Braszczyńska
SOCIAL MEDIA
Napisz do mnie lub zadzwoń:
yoga, joga, yoga Gdańsk, joga Gdańsk, yoga trójmiasto, joga trójmiasto, zajęcia jogi, zajęcia yogi, rolowanie, zajęcia rolowania, rozciąganie, zajęcia, ćwiczenia, Gdańsk, Sopot, gdynia, trójmiasto, trener, trenerka, instruktorka, instruktor, jogi, joga, yogi, yoga