Rolowanie to automasaż wykonywany akcesoriami (rolerami, mini rolkami, piłeczkami itd.) z użyciem ciężaru lub nacisku naszego ciała.
Wykonywany prawidłowo jest bezpieczną i skuteczną metodą na pozbycie się bólu, rozluźnienie spiętych mięśni i zwiększenie zakresów ruchu. Zacznijmy więc rolowanie i zacznijmy je od… STOPY!
Rolowanie stopy i pięty
Do rolowania stopy przyda nam się mała rolka i piłeczka. Rolka jest o tyle lepsza, że nie wypada spod stopy i możemy przerolować zewnętrzną i wewnętrzną krawędź stopy. Rolowanie rolka jest też lepszą opcją dla tych, którzy dopiero zaczynają automasaż.
Rolowanie stopy zaczynamy kładąc ją na wałku. Powoli, ruchem jakbyśmy chcieli wbić wałek w podłogę i przesunąć go do przodu i do tyłu masujemy stopę na razie nie „wjeżdżając” na piętę.
Na początek, robiąc powolny ruch w przód i w tył (zatrzymując się tuż przed piętą) rolujemy środek stopy. Potem przechodzimy na zewnętrzną jej część i na jej część wewnętrzną. Każdą z części rolujemy 3-4 razy.
Kiedy napotkamy na miejsce, które przy zetknięciu z wałkiem nas boli. Postarajmy się zatrzymać tutaj i rozluźniać się, aby ból choć trochę ustał. Jeżeli tak się stanie… UDAŁO SIĘ! Rozluźniliśmy jeden z wielu węzłów w naszym ciele.
Po masowaniu stopy możemy przejść na piętę (zobacz zdjęcie poniżej). Tutaj ciężko nam będzie, ze względu na małą powierzchnię rolować w tę i z powrotem. Spróbujmy zatem rozcierać piętę na wałku. Poruszamy tą częścią ciała na boki. I tak samo jak poprzednio kiedy napotkamy na punkt bólu – staramy się oddechem go rozluźnić.
Kiedy już regularnie zaczniemy rolować stopę wałkiem możemy spróbować masażu piłeczką. Będzie to intensywniejsze.
Rolowanie stopy - efekty
Rolowanie stopy sprawia, że:
Zakres ruchu w skłonie poprawia się. Tak, tak – bez żadnych ćwiczeń rozciągających możemy zejść w skłonie niżej. Tak samo zadzieje się z zakresem ruchu w Uttanasanie , Parsvottanasanie czy Supta padangusthasanie.
Mamy stabilniejszą postawę, lepszą przyczepność, lepiej „czujemy podłoże” dzięki temu, że pobudzamy receptory czuciowe w stopie. Jeżeli macie problemy w pozycjach stojących w jodze np. tadasanie, garudasanie, vkrkasanie lub pozycjach na jednej nodze ewentualnie innych stojących… spróbujcie przed ich wykonaniem rolowania stopy.
Rozluźniamy stopę, która bardzo często uwięziona jest w niewygodnych, źle dobranych i ciasnych butach.
Jeżeli chcecie nauczyć się dobrze i bezpiecznie rolować zapraszam na warsztaty rolowania w Gdańsku! Informację o warsztatach znajdziecie w zakładce „warsztaty”.