Blog
Rolowanie i rozciąganie placów początkujący

Rolowanie i rozciąganie pleców początkujący

Ból pleców to najczęstsze schorzenie z jakim borykają się uczestnicy zajęć rolowania czy jogi. Dolne plecy, odcinek piersiowy czy szyjny są codziennie przez nas nadwyrężane. Nawet teraz kiedy piszę ten tekst zdaję sobie sprawę, że siedzę w pozycji niezwykle trudnej do opisania i bardzo daleko jej do nawet poprawnej pozycji siedzącej… Rolowanie pleców powinno być prewencją, zapobieganiem powstawania bólu. Może jednak złagodzić ból, który już mamy. Przy długotrwałych dolegliwościach, niemożliwym do wytrzymania cierpieniu niezwłocznie zgłaszamy się do dobrego Fizjoterapeuty! 

Zasady rolowania:

-roluj się POWOLI, szukaj milimetr po milimetrze słabych punktów w ciele. Od razu zorientujesz się, kiedy o odnajdziesz. Kontakt wałka z tym punktem będzie objawiało się dyskomfortem, dużym dyskomfortem, ale… nie wywołuj mocnego bólu! Co robić gdy bardzo boli? Przejdź z pozycji leżącej do ściany, delikatnie rozmasuj tą partię ciała, zmień wałek na miększy.

-roluj się w ROZLUŹNIONEJ pozycji. Tak, tak to brzmi jak oksymoron, ale…po prostu się staraj. Zwłaszcza kiedy napotkasz punkt bólu. Jak się rozluźnić? Oddychaj, zamknij oczy, odetnij się i myśl, że pomagasz naprawić swoje ciało!

Rolowanie przy ścianie

Jeżeli rolujesz się po raz pierwszy lub miałeś/miałaś długą przerwę w rolowaniu lub jesteś po ciężkim treningu obciążającym plecy…warto zacząć rolowanie przy ścianie. Jest znacznie łagodniejsze ze względu na mniejszy nacisk ciała na wałek. Minus jest taki, że to rolowanie może być trochę niewygodne. Jeżeli rolujemy się w domu możemy też nie mieć kawałka ściany do rolowania. Co wtedy? Proponuję rolować się na ziemi, ale z dużą uwagą na nacisk pleców na wałek – bardziej odpychać się dłońmi od podłogi, aby zmniejszyć nacisk na wałek. Jeżeli już jesteśmy przy ścianie kładziemy wałek między dolnymi plecami a ścianą i wykonujemy ruch góra-dół trzymając się zasad! Kiedy wymasujemy już dół pleców przekładamy wałek wyżej i w kolejne miejsca na plecach. gdy dojdziemy w okolice karku idziemy wałkiem z powrotem do odcinka lędźwiowego. Kiedy napotkasz na punkt bólu pamiętaj, aby rozluźnić ciało! Postaraj się wytrwać w tym miejscu kilka/kilkanaście sekund, aż poczujesz wyraźne zmniejszenie bólu.

Koszyk na zakupy