Ćwiczenie to nie jest konkretną asaną, ale często spotykamy je w praktyce jogi. Rozluźnia ono i rozciąga dolne plecy, pozbywamy się napięć w lędźwiach. Przygotowuje ciało do praktyki, w której potrzebujemy elastycznych dolnych pleców. Wykonywanie tego ćwiczenia po praktyce pomaga w utrzymać układ nerwowy w równowadze.
Przygotowanie do pozycji
Połóżmy się na plecach, a ręce skierujmy na boki, tak aby między ręką, a tułowiem był kąt prosty. Unosimy lewą nogę ugiętą w kolanie tak, aby między łydką, a podudziem był kąt prosty. Lewy bark nie odrywa się od podłogi, „przyklejamy” go mocno do ziemi. Kierujemy lewą nogę na prawy bok odrywając dolny odcinek kręgosłupa od ziemi. Jeżeli nie dosięgamy kolanem do ziemi możemy podłożyć pod kolano koc lub wałek.
Jeżeli tak jak u mnie kiedy robię to ćwiczenie usłyszycie jak „chrupie” Wasz kręgosłup nie martwcie się! Ważne, aby podczas ćwiczenia bark nie odrywał się od ziemi, nawet jeżeli kolano nie sięgnie do podłogi! W miarę regularnej praktyki kolano będzie opadało coraz niżej!
Korzyści
Pozycja ta rozluźnia dolne plecy, a dokładnie odcinek lędźwiowo-krzyżowy oraz więzadło biodrowo – lędźwiowe. Wykonując ćwiczenie regularnie równoważymy układ nerwowy. Skręt „masuje” nasze wewnętrzne organy pobudzając trawienie.