Blog
Supta padangusthasana I z paskiem

Supta – leżeć, pada – noga, angushta – paluch

Pozycja, która intensywnie rozciąga tyły nóg i jedna z moich ulubionych asan! Robiona z paskiem daje szansę nawet bardzo spiętym mięśniom oraz początkującym osobom do pracy nad rozciągnięciem tyłów nóg. 

Przygotowanie

Na początku kładziemy się na macie w pozycji leżącej. Ważne, aby utrzymać tutaj symetrię. Możemy np. złapać się za brzegi maty i jeszcze wyciągnąć, poprawić nasze ułożenie ciała.

Wprowadzenie do pozycji

Następnie przyciągamy kolano prawej nogi do klatki piersiowej, Zakładamy pasek na stopę (punkt bliżej pięty) i „wypychamy” stopę do góry. Noga po takim wejściu do pozycji powinna być ułożona pod kątem 90 stopni do podłogi. 

Spróbujmy teraz trzymając jeden koniec paska w prawej ręce, a drugi w lewej „wciskać” nogę do stawów biodrowych – NIE PRZYCIĄGAMY NOGI NA SIEBIE – NOGA ZOSTAJE POD KĄTEM 90 STOPNI! Wektor siły idzie z góry w dół, od sufitu do podłogi.   

Następnie przyciągamy nogę PROSTĄ W KOLANIE na siebie. Przyciągamy nogę do momentu kiedy czujemy, że jeszcze jest prosta. Jeżeli kolano zacznie się uginać, odpuszczamy – noga jeszcze nie jest gotowa na taki zakres ruchu! Po to mamy pasek, który jest „przedłużeniem” naszej ręki, aby poprawnie technicznie zorobić asanę.

S009-l442yh8c
S010-l442yk00

Tak przyciągniętą, prostą nogę kierujemy w bok na zewnątrz. Przeciwna noga jest prosta zbliżona jak najbardziej do podłogi. Przeciwna ręka leży wyprostowana na ziemi na boku. 

 

 

Tutaj mamy dwa ruchy:

1. Ruch nogi na bok, aby nie odrywało się przeciwne biodro. Mięśniami brzucha trzymamy dolne plecy na macie!

2. Ruch nogi na siebie.

Możemy odłożyć łokieć ręki, która przyciąga nogę, aby było nam wygodniej. Oba ruchy wykonujemy dopóki:

1. Mamy proste kolano.

2. Dolne plecy lezą symetrycznie na macie. 

3. Barki, plecy nie odrywają nam się od podłogi.

 

 

W kolejnym wariancie możemy nogę z paskiem skierować na skos – nad nogę wyprostowaną na podłodze. Tutaj nie przesadzajmy z opuszczaniem nogi. Znów mamy dwa ruchy – ruch przyciągania na siebie i subtelny ruch na skos. Kto nic nie czuje w tej pozycji… prawdopodobnie robi ją źle! Ten wariant rozciąga nogę jak szalony!

Kiedy już poczujemy, że nasze nogi są coraz bardziej elastyczne możemy przejść do wariantów bez paska – zamiast tego chwytamy za duży paluch u nogi!

Pozycja ta jest zbawienna dla osób, które mają zamknięte, pospinane biodra. Rozciąga ona tylną taśmę nóg, co daje w efekcie dużą ulgę oraz większy zakres ruchu w innych asanach. Użycie paska sprawia, że pozycja jest łatwiejsza dla osób mniej rozciągniętych. Pasek pozwala również elastycznym osobom na dokładniejsze rozciągnięcie ciała. 

Koszyk na zakupy