KONTAKT

BLOG

25 maja 2022

Ustrasana - pozycja wielbłąda

Praktyka jogi w kierunku wygięć działa wspaniale na otwarcie klatki piersiowej! Przekłada się to na piękną postawę, zdrowe plecy, ale również uwolnienie napięć.  Osoby, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, przed komputerem, telefonem czy w samochodzie często garbią się - spinają klatkę piersiową, a to powoduje ból pleców, problemy z oddychaniem i szereg dolegliwości. Dla nich właśnie odpowiednie będą wygięcia - zaczynając od delikatnych asan przechodzić możemy do średnio - trudnych jaką jest np. Ustrasana - pozycja wielbłąda. 

 

Przygotowanie

Aby bezpiecznie wykonać pozycję warto zaplanować praktykę tak, aby rozgrzać ciało przygotowując klatkę piersiową, odcinek lędźwiowy, tyłu ud, ramiona i szyję do pracy. Możemy np. piłeczką rolować klatkę piersiową, wykonać powitanie słońca z zatrzymaniem w psie z głową do góry, dodać pozycję świerszcza czy kobry. Odpowiednimi asanami lub/i ćwiczeniami wzmocnijmy tyły nóg np. unosząc je w leżeniu do góry z naciskiem na mięśnie pośladka i dwugłowe uda. Wykonując tę pozycję pamiętajcie o tych trzech zasadach

 

 

Wprowadzenie do pozycji

Klęknijmy na podłodze umieszczając dłonie na biodrach. Teraz napinając tyły nóg (uda, pośladki) i lekko podwijając kość ogonową wykonajmy kilka delikatnych wygięć w tył, tak jak na poniższym zdjęciu. Pamiętajmy o rotacji barków i starajmy się łączyć łokcie z tyłu ciała. Głowa jest odchylona w tył, jednak jeżeli odczuwacie dyskomfort - nie róbcie tego, zachowajcie szyję w pozycji dla Was wygodnej. 

Wyciągnijmy teraz ręce w przód i starajmy się, takim dużym łukiem w tył kierować dłonie w stronę pięt (tak jak na kolejnych zdjęciach). Jednak cały czas trzymamy napięte tyły nóg i koncentrujemy się na ruchu ramion, a nie samych dłoni. W początkowym stadium pięty możemy podnieść wyżej opierając tylko palce na macie. Nie musicie od razu dotykać dłońmi pięt, liczy się sam ruch i praktyka! 

 

 

 

Ustrasana 

Jeżeli poczujemy się gotowi wykonujemy wdech i kierujemy dłonie: prawą na prawej pięcie, a lewą na lewej. Cały czas trzymamy silne tyły nóg: spięte pośladki i mięśnie dwugłowe uda i odpychamy się od stóp wyginając ciało w tył. Uda powinny być prostopadłe do podłogi. Odchylamy głowę w tył, jeżeli jednak czujemy dyskomfort nie robimy tego! Staramy się swobodnie oddychać głęboko i spokojnie.

 

Korzyści

Ustrasana pomaga otworzyć klatkę piersiową, co jest wspaniałe dla osób garbiących się. 

NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
ZAPISANO!
PROSZĘ PODAĆ POPRAWNY ADRES EMAIL!

© 2023 ROCK YOGA — Sylwia Braszczyńska

SOCIAL MEDIA

Napisz do mnie lub zadzwoń:

kontakt@rockyoga.pl

+48 608 870 504 

yoga, joga, yoga Gdańsk, joga Gdańsk, yoga trójmiasto, joga trójmiasto, zajęcia jogi, zajęcia yogi, rolowanie, zajęcia rolowania, rozciąganie, zajęcia, ćwiczenia, Gdańsk, Sopot, gdynia, trójmiasto, trener, trenerka, instruktorka, instruktor, jogi, joga, yogi, yoga