KONTAKT

BLOG

08 listopada 2023

Vasisthasana

Vasisthasana - pozycja mędrca Vasistszy, o którego dobroci i rycerskości krąży wiele legend. Wymagająca dla ciała asana, którą możemy robić w kilku wersjach. Kiedy umocnimy się w jednej przechodzimy do następnej. Vasisthasana ma wiele zalet! Przede wszystkim wzmacnia mięśnie głębokie, a zwłaszcza skośne brzucha. Utrzymując się w pozycji wzmacniamy nogi i pośladki. Jest to zbawienne dla naszego ciała! Zwłaszcza dla osób, które odczuwają ból kręgosłupa, mają siedzącą pracę lub dla osób, które potrzebują wzmocnienia brzucha (czyli dla wszystkich!). 

 

Wprowadzenie do pozycji 

Wyjściową pozycją, z której dobrze wchodzi się w pozycję jest deska. Samoutrzymanie prostego ciała w desce wymaga skupienia, siły mięśni głębokich oraz ramion. To właśnie takie ułożenie ciała przygotowuje do Vasisthasany. Z deski lub (tak jak w moim przypadku) przechodzimy do podporu na przedramionach. Tu bardziej angażujemy barki i ramiona, jest to też wersja dla osób, które czują ból w nadgarstkach.

  

Z podporu obracamy ciało tak, aby podpierać się na jednej ręce (fot.2) Możemy podpierać się na dłoni (pełna pozycja) lub tak jak na zdjęciu na przedramionach (wymaga mobilnych barków i ramion). Ułożenie to wymaga również pracy nóg. Krawędź naszej stopy mocno przylega do ziemi. Na początku druga noga może być wysunięta do przodu lub może być położona na nodze z dołu (fot.2). 

 

 

Utrzymujemy proste ciało napinając przede wszystkim skośne wewnętrzne i zewnętrzne mięśnie brzucha, pośladki, barki i nogi. Staramy się powstrzymać biodra przed skrętem do przodu poprzez pracę nóg min. mięsień czworoboczny lędźwi. Jeżeli poczujemy się pewnie w pozycji unosimy nogę w górę. Oczywiście tą z góry (fot. 3) Pamiętaj, aby pozycję wykonać na jedną i drugą stronę.

 

Możemy również pójść krok dalej. Utrzymując się w bocznej desce (fot. 2) pochylamy tułów i przyciągamy górną, ugiętą w kolanie nogę do klatki piersiowej. Chwytamy górną ręką za duży paluch i unosimy nogę w górę prostując ją w kolanie. Cały czas utrzymujemy proste ciało, jeszcze mocniej skupiając się na postawie i biodrach.  

 

 

NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
ZAPISANO!
PROSZĘ PODAĆ POPRAWNY ADRES EMAIL!

© 2023 ROCK YOGA — Sylwia Braszczyńska

SOCIAL MEDIA

Napisz do mnie lub zadzwoń:

kontakt@rockyoga.pl

+48 608 870 504 

yoga, joga, yoga Gdańsk, joga Gdańsk, yoga trójmiasto, joga trójmiasto, zajęcia jogi, zajęcia yogi, rolowanie, zajęcia rolowania, rozciąganie, zajęcia, ćwiczenia, Gdańsk, Sopot, gdynia, trójmiasto, trener, trenerka, instruktorka, instruktor, jogi, joga, yogi, yoga