Blog
Utthita Parsvakonasana

Utthita Parsvakonasana - pozycja kąta rozciągniętego

Stając w szerokim rozkroku kierujemy prawą stopę w prawo, a lewą obracamy tylko trochę (również w prawo). Uginając kolano prawej nogi do kąta 90 stopnie staramy się, rotować kolano na zewnątrz. Drugą, wyprostowaną nogę wciskamy w matę i staramy rozłożyć ciężar ciała również na nią. Tułów wydłużamy i nachylamy się nad ugiętą nogą. Mamy tu kilka wariantów ułożenia ręki:

1. Możemy oprzeć łokieć ręki na ugiętym udzie
2. Możemy użyć klocka i przeć dłoń na klocku ułożonym wewnątrz/na zewnątrz nogi

Klocek ułożony wewnątrz nogi i oparta na nim ręka nie pozwalają kolanu zrotować się do środka. Jest to dobre na początek nauki pozycji. Można następnie przełożyć klocek po zewnętrznej stronie nogi, aby kolanem napierać na łokieć. 

Niezależnie którą wersję wybierzemy staramy się mocno pracować nogami rotując je na zewnątrz, aby otworzyć biodra. Ruch rotacji wychodzi z bioder, a nie z samych kolan.  Boki tułowia wydłużamy. Wolna ręka jest ułożona tak, aby przedłużyć tułów. Tylna noga z uniesioną ręką tworzą długą linię. Staramy się ustawić plecy tak, jakbyśmy opierali się o ścianę. Uniesiony mostek dodatkowo nas wydłuży. W pozycji powinniśmy poczuć się stabilnie, mocno. Nie zmuszajmy się za pierwszym razem do niewygodnych ruchów. Użyjmy klocka, pracujmy nogami i skupiajmy się na wydłużaniu i otwieraniu klatki piersiowej. Później, stopniowo pogłębiajmy pozycję.

Koszyk na zakupy