Blog
Czy joga to tylko asany?

Praktykujemy jogę na macie. Wieczorem lub rano. Indywidualnie lub w grupie. Na sali lub w domu. Na eventach lub w studio/siłowni. Praktyka jogi w Gdańsku lub Zakopanem. Praktyka jogi w pięknej jogowej lub na sali gimnastycznej. Wszędzie czai się J O G A!

Joga to dla nas ćwiczenia prowadzone przez instruktora/nauczyciela podczas zorganizowanych zajęć lub indywidualnie. Często od innych aktywności fizycznych jogę różni brak sprzętu, wolniejsze tempo i połączenie ruchu z oddechem. Często jogę kojarzymy weganizmem, ludźmi w kolorowych ubraniach i luźnych spodniach. Nierzadko również utożsamiamy jogę z religią, śpiewaniem mantr, gongami, a w dzisiejszych czasach joga to szpagat, stanie na rękach trudne ćwiczenia fizyczne, które są wyznacznikiem dobrego nauczyciela czy ucznia.

Trochę tak jest. Lubimy jogę za jej fizyczność. Za to, że dzięki postępom w asanach i budowaniu siły czy elastyczności czujemy się lepiej. Chcemy więcej, trudniej i chcemy osiągać kolejne cele i levele. I… nie ma w tym nic złego! Jeżeli tylko joga pomaga nam utrzymać ciało w dobrej kondycji, jeżeli ma dobry wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne to wspaniale! Prowadząc zajęcia jogi w Gdańsku również skupiam się na jej fizyczności, ale jezeli tylko mam możliwość chcę przemycić coś z jogowego Świata! 

Warto wiedzieć, że joga to nie tylko asany!

1. Joga

Odpowiedź na pytanie „Czym jest joga” znajdziecie bez problemu w Inernecie. Jest sporo artykułów na ten temat. CHociażby na solidnych portalach o jodze: Boso na maciePortal Yogi  czy Joga Joga. Jeżeli jednak chcecie dotrzeć do źródła to będą to Jogasutry autorstwa Patańdżalego. Są to lata ok 500 – 200 p.n.e. Jogasutry to (w bardzo dużym uproszczeniu)  zbiór wiedzy i wskazówki dotyczące świadomości, wyzwolenia, postrzegania świata, zdrowia psychicznego i fizycznego oraz uwolnienia od cierpienia zebrane w 196 sutr (myśli, zasad, sentencji). Jest to bardzo trudna lektura, ale dla osób, które chcą praktykować jogę nie tylko fizycznie warta przeczytania! 

2. Joga ośmiostopniowa

Joga ośmiostopniowa wywodzi się ze wspomnianych wcześniej Jogasutr. Stopnie jogi tworzy osiem zadad, a każdą z nich można rozwinąć. Na razie jednak chciałam je tylko ogólnie opisać:

1. Yamy – zasady życiowe dla społeczności, grupy dzięki którym panuje harmonia i pokój. Są nimi:

– Ahimsa
– Satya
– Asteya
– Brahmacarya
– Aparigraha

2. Niyamy – zasady indywidualne, dla jednostki

– Santosa
– Sauca
– Svadhyaya
– Tapas
– Isvara Pranidhana

3. Asany ( na 3 miejscu!) – postawa, pozycja jogi utrzymująca ciało i umysł w zdrowiu.

4. Pranayama – oddech, kontrola oddechu. „prana” energia, „ayama” – rozciaganie, wydłużenie. W jogasutrach przeczytamy, że dzięki kontroli oddechu możemy oderwać się od czynników rozpraszających

5. Pratyahara – stan kiedy nasze zmysły przestają reagować na bidźce zewnętrzne. Skupienie na wewnętrznej obserwacji. Skupienie energii.

6. Dharana – koncentracja. Kontrolowanie umysłu, skupienie, zatrzymanie pracy naszego umysłu. 

7. Dhyana – medytacja, utrzymanie umysłu w stanie spokoju. Stopniowe ustanie mentalności

8. Samadhi – najwyższy stan naszego umysłu i ciała. Oświecenie. 

Koszyk na zakupy