Blog
Dwi Pada Pitham

Prosta pozycja przygotowująca do trudniejszych wygięć. Często wplatana w praktykę poprzedzającą bardziej zaawansowane asany np. Salamba Sarvangasanę (świecę) lub Urdhva Dhanurasanę (mostek).

Przygotowanie

Jest też świetną opcją jako pojedyncza asana, w której sami możemy regulować zakres ruchu i określić czy chcemy rozluźnić napięcie w kręgosłupie i otworzyć klatkę piersiową czy przenieść pracę na nogi i miednicę. Przed jej wykonaniem warto przeprowadzić rozgrzewkę np. powitanie słońca z zatrzymaniem w psie z głową do góry, pozycją świerszcza lub dodać lekkie wygięcia. Pamiętajcie, że cały czas wykonując wygięcia staramy się trzymać 3 zasad.

Wprowadzenie do pozycji

Połóż się na plecach postaw stopy na ziemi i ugnij nogi w kolanach. Ręce ułóż wzdłuż ciała. Podnieś prawy bark do góry i wykonaj ruch „wciągający ramię pod spód”, tak jakbyśmy chcieli położyć się na ramionach, a nie na plecach. Napinając tyły nóg i pośladki unosimy biodra i plecy w górę.

Dwi Pada Pitham

Będąc już w pozycji staramy się, aby ruch nóg był taki jakbyśmy chcieli wciskać mocno stopy w ziemię i wysunąć matę spod siebie starając się przenosić ciężar ciała w stronę twarzy. Rękami ciągniemy w stronę pięt.

Warianty

Jeżeli będziemy już swobodnie się czuć w wersji podstawowej tej pozycji możemy przejść do bardziej wymagających wariantów. W pierwszym z nich splatamy ręce pod plecami i tak jak na początku robimy wygięcie dodając prowadzenie splecionych rąk w stronę pięt. Powinniśmy w tym wariancie intensywniej odciągać ramiona od uszu i pogłębiać zakres ruchu.

W kolejnym wariancie już leząc na plecach przyciągamy pięty jak najbliżej pośladków. Chwytamy rękami za kostki i unosimy ciało. Zakres ruchu może nie być tak duży jak w poprzednich wariantach, ale odczucia w cele są dużo większe!

Korzyści

Otwarcie klatki piersiowej, wzmocnienie tyłów nóg, wzmocnienie dolnego kręgosłupa.

Koszyk na zakupy