Blog
Parsva - Bakasana

Parsva Bakasana - kruk w wersji bocznej

Parsva Bakasana – kruk w wersji bocznej. To taki balans w skręcie lub skręt w balansie – taką nazwę nosiły warsztaty, na których poznałam tę asanę. Pozycja ta jest wymagająca, ale nie (tak jak się większości moich uczniów wydaje) dla rąk! Tutaj w grę wchodzi balans czyli siła mięśni głębokich, oddech czyli siła skupienia i spokoju ( mój największy problem) oraz odblokowanie się w głowie! Najlepiej przed przystąpieniem do tej asany dobrze opanować klasyczną Bakasanę i poprzedzić praktykę Parsva Bakasany serią skrętów. 

Przygotowanie - przykładowe asany i sekwencje

SKRĘTY:
– Skręt w Svastikanasnie
– Parivrtta Trikonasana
– Parivrtta Parsvakonasana

BALANSE:
– Deska
– Bakasana
– Utthita hasta padangusthasana
– Wzmacnianie ramion dla średniozaawansowanych #climbyoga

Wprowadzenie do pozycji:

Do pozycji można wejść na kilka sposobów ja omówię mój ulubiony. Przechodzimy do klęku podpartego, następnie jedną stopę dajemy do przodu między dłonie. Wchodzimy jak do Parivrtta Parsvakonasany (zdjęcie powyżej)

Korzyści:

Następnie obie dłonie kładziemy po zewnętrznej stronie nogi. Przyciągamy tylną nogę do przedniej i uginając łokcie układamy ugięte nogi w kolanach powyżej łokcia (zdjęcie poniżej):

Korzyści:

Na pewno dużą korzyścią z tej pozycji jest to, że ją wykonaliśmy! To też jest ważne w jodze, ale nie najważniejsze. Poprawa naszego nastroju, motywacja do działania, dowartościowanie… jednak, aby trudniejsze asany wykonać trzeba do nich podchodzić! Nie bać się upadku czy porażki! Dodatkowo Parsva bakasana wzmacnia ramiona, jest intensywnym skrętem więc masuje nasze narządy wewnętrzne i przyczynia się do ich prawidłowej pracy. Daje również poczucie równowagi i stabilności.

To jak? Próbujemy Parsva Bakasanę?

Koszyk na zakupy