KONTAKT

BLOG

12 czerwca 2022

rolowanie - stopa 

Rolowanie to automasaż wykonywany akcesoriami (rolerami, mini rolkami, piłeczkami itd.) z użyciem ciężaru lub nacisku naszego ciała.  

 

Wykonywany prawidłowo jest bezpieczną i skuteczną metodą na pozbycie się bólu, rozluźnienie spiętych mięśni i zwiększenie zakresów ruchu. Zacznijmy więc rolowanie i zacznijmy je od... STOPY!

 

Rolowanie stopy i pięty

Do rolowania stopy przyda nam się mała rolka i piłeczka. Rolka jest o tyle lepsza, że nie wypada spod stopy i możemy przerolować zewnętrzną i wewnętrzną krawędź stopy. Rolowanie rolka jest też lepszą opcją dla tych, którzy dopiero zaczynają automasaż. 

 

Rolowanie stopy zaczynamy kładąc ją na wałku. Powoli, ruchem jakbyśmy chcieli wbić wałek w podłogę i przesunąć go do przodu i do tyłu masujemy stopę na razie nie "wjeżdżając" na piętę. 

 

Na początek, robiąc powolny ruch w przód i w tył (zatrzymując się tuż przed piętą) rolujemy środek stopy. Potem przechodzimy na zewnętrzną jej część i na jej część wewnętrzną. Każdą z części rolujemy 3-4 razy. 

 

Kiedy napotkamy na miejsce, które przy zetknięciu z wałkiem nas boli. Postarajmy się zatrzymać tutaj i rozluźniać się, aby ból choć trochę ustał. Jeżeli tak się stanie... UDAŁO SIĘ! Rozluźniliśmy jeden z wielu węzłów w naszym ciele.

 

Po masowaniu stopy możemy przejść na piętę (zobacz zdjęcie poniżej). Tutaj ciężko nam będzie, ze względu na małą powierzchnię rolować w tę i z powrotem. Spróbujmy zatem rozcierać piętę na wałku. Poruszamy tą częścią ciała na boki. I tak samo jak poprzednio kiedy napotkamy na punkt bólu - staramy się oddechem go rozluźnić. 

 

Kiedy już regularnie zaczniemy rolować stopę wałkiem możemy spróbować masażu piłeczką. Będzie to intensywniejsze.

 

 

Rolowanie stopy - efekty

Rolowanie stopy sprawia, że:

Zakres ruchu w skłonie poprawia się. Tak, tak - bez żadnych ćwiczeń rozciągających możemy zejść w skłonie niżej. Tak samo zadzieje się z zakresem ruchu w Uttanasanie , Parsvottanasanie czy Supta padangusthasanie.

 

Mamy stabilniejszą postawę, lepszą przyczepność,  lepiej "czujemy podłoże" dzięki temu, że pobudzamy receptory czuciowe w stopie. Jeżeli macie problemy w pozycjach stojących w jodze np. tadasanie, garudasanie, vkrkasanie lub pozycjach na jednej nodze ewentualnie innych stojących... spróbujcie przed ich wykonaniem rolowania stopy. 

 

Rozluźniamy stopę, która bardzo często uwięziona jest w niewygodnych, źle dobranych i ciasnych butach.

 

Jeżeli chcecie nauczyć się dobrze i bezpiecznie rolować zapraszam na warsztaty rolowania w Gdańsku!  Informację o warsztatach znajdziecie w zakładce "warsztaty".

 

 

NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
ZAPISANO!
PROSZĘ PODAĆ POPRAWNY ADRES EMAIL!

© 2023 ROCK YOGA — Sylwia Braszczyńska

SOCIAL MEDIA

Napisz do mnie lub zadzwoń:

kontakt@rockyoga.pl

+48 608 870 504 

yoga, joga, yoga Gdańsk, joga Gdańsk, yoga trójmiasto, joga trójmiasto, zajęcia jogi, zajęcia yogi, rolowanie, zajęcia rolowania, rozciąganie, zajęcia, ćwiczenia, Gdańsk, Sopot, gdynia, trójmiasto, trener, trenerka, instruktorka, instruktor, jogi, joga, yogi, yoga