Blog
Ustrasana
POZYCJA WIELBŁĄDA

Praktyka jogi w kierunku wygięć działa wspaniale na otwarcie klatki piersiowej! Przekłada się to na piękną postawę, zdrowe plecy, ale również uwolnienie napięć. Osoby, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, przed komputerem, telefonem czy w samochodzie często garbią się – spinają klatkę piersiową, a to powoduje ból pleców, problemy z oddychaniem i szereg dolegliwości. Dla nich właśnie odpowiednie będą wygięcia. Zaczynając od delikatnych asan przechodzić możemy do średnio – trudnych jaką jest np. Ustrasana – pozycja wielbłąda.

Przygotowanie

Aby bezpiecznie wykonać pozycję warto zaplanować praktykę tak, aby rozgrzać ciało przygotowując klatkę piersiową, odcinek lędźwiowy, tyłu ud, ramiona i szyję do pracy. Możemy np. piłeczką rolować klatkę piersiową, wykonać powitanie słońca z zatrzymaniem w psie z głową do góry, dodać pozycję świerszcza czy kobry. Odpowiednimi asanami lub/i ćwiczeniami wzmocnijmy tyły nóg np. unosząc je w leżeniu do góry z naciskiem na mięśnie pośladka i dwugłowe uda. 

Wprowadzenie do pozycji

Klęknijmy na podłodze umieszczając dłonie na biodrach. Teraz napinając tyły nóg (uda, pośladki) i lekko podwijając kość ogonową wykonajmy kilka delikatnych wygięć w tył, tak jak na poniższym zdjęciu. Pamiętajmy o rotacji barków i starajmy się łączyć łokcie z tyłu ciała. Głowa jest odchylona w tył, jednak jeżeli odczuwacie dyskomfort – nie róbcie tego, zachowajcie szyję w pozycji dla Was wygodnej. 

Wyciągnijmy teraz ręce w przód i starajmy się, takim dużym łukiem w tył kierować dłonie w stronę pięt (tak jak na kolejnych zdjęciach). Jednak cały czas trzymamy napięte tyły nóg i koncentrujemy się na ruchu ramion, a nie samych dłoni. W początkowym stadium pięty możemy podnieść wyżej opierając tylko palce na macie. Nie musicie od razu dotykać dłońmi pięt, liczy się sam ruch i praktyka! 

Ustrasana

Jeżeli poczujemy się gotowi wykonujemy wdech i kierujemy dłonie: prawą na prawej pięcie, a lewą na lewej. Cały czas trzymamy silne tyły nóg: spięte pośladki i mięśnie dwugłowe uda i odpychamy się od stóp wyginając ciało w tył. Uda powinny być prostopadłe do podłogi. Odchylamy głowę w tył, jeżeli jednak czujemy dyskomfort nie robimy tego! Staramy się swobodnie oddychać głęboko i spokojnie.

Korzyści

Ustrasana pomaga otworzyć klatkę piersiową, co jest wspaniałe dla osób garbiących się. 

Koszyk na zakupy