Blog
Yoga Roll
- zajęcia jogi w Gdańsku

Najczęściej zadawane pytania przez uczestników i przyszłych uczestników zajęć jogi w Gdańsku (to właśnie tu prowadzę praktykę)  często się powtarzają. Zazwyczaj zaczyna się tak: „Mam rolkę w domu (mąż/żona ma), ale nie wiem jak jej używać” i dalej: „Czy moja rolka jest dobra?”, „Bolą mnie plecy co robić?”, „Jak rolować nogi?”, „Czy to pomoże na ból: nogi, karku, nadgarstka….

To tylko kilka wybranych pytań od rolujących się lub chcących zacząć rolowanie. Postaram się po kolei, bazując na własnej wiedzy i doświadczeniu zdobytym w pracy: na zajęciach grupowych jogi, a wcześniej na zajęciach zdrowego kręgosłupa, fitness i siłowni opowiedzieć co nieco o rolowaniu i połączeniu rolki z jogą. 

Przede wszystkim jednak musicie wiedzieć jedno – rolowanie ma głównie  zapobiegać: bólom, kontuzjom, zmęczeniu, wizytom u lekarza, a nawet operacjom ! Jeżeli jednak odczuwacie długotrwały ból, który ciągnie się tygodniami, miesiącami, a nawet latami i jest on nie do zniesienia. Ból, który utrudnia Wam życie i nie pozwala normalnie funkcjonować. Ból, który niszczy Wasze ciało i Was wykańcza…. NATYCHMIAST ZGŁOŚCIE SIĘ do DOBREGO FIZJOTERAPEUTY. Wiem – trzeba poszukać takiego specjalisty, zadzwonić, umówić się. Trzeba na bok odłożyć pracę, obowiązki i lenistwo…, ale mówię Wam – nie pójdziecie na wizytę, to będzie coraz gorzej. Jako prawdziwa Polka odkładam wizytę u lekarza do momentu, w którym „umieram”, więc jak najbardziej Was rozumiem. Jednak im szybciej ogarniecie sprawę u dobrego fizjo, tym więcej czasu, nerwów i pieniędzy zaoszczędzicie!

Czym jest rolowanie, jakie są jego pozytywne skutki?

Wróćmy do rolowania i połączenia go z jogą. Samo rolowanie to automasaż wykonywany za pomocą odpowiednich akcesoriów: wałków, mini rolek, piłeczek itd. Używamy do tego ciężaru ciała i grawitacji oraz nacisku. Osoby, które nie lubią dotyku są wrażliwe na dotyk i krępują się mogą tu odnaleźć alternatywę dla masażu. 

Kontakt z rolką nie jest zawsze przyjemny, ba! Czasami jest nie do zniesienia, ale dzięki wykrywaniu w ciele „punktów bólu” możemy samodzielnie rozluźnić ciało i sprawić, że poczujemy się lżejsi, ból w danym miejscu się zmniejszy, zakresy ruchów w ciele zwiększą się, a my dzięki temu poczujemy się lepiej. ROlowanie sprawi, że poprawi się jakość naszego życia: funkcjonowanie bez bólu, lepszy sen, rozluźnione ciało, praca przy komputerze bez dolegliwości, po treningu szybciej zregenerujemy się, a wyniki będą lepsze. Regularne rolowanie daje sprawne, silne, zdrowe ciało nie jest to jednak „cudowny środek na wszystko”. Ćwiczenia, odpowiednia dawka ruchu, zdrowe odżywianie – to wszystko wspomaga prawidłowe funkcjonowanie człowieka.

Joga, rolowanie Yoga Roll

Rolowanie połączyłam z jogą kiedy w niektórych asanach doszłam do „ściany”, byłam już o krok wykonania pozycji, ale coś nie szło… Często uprawiając sport, praktykując jogę lub w ogóle rozwijając się w jakiejś dyscyplinie (niekoniecznie związanej z aktywnością fizyczną) na początku widzimy szybkie efekty, idziemy do przodu. Dochodzimy jednak do miejsca, które ciężko nam przeskoczyć. Powtarzamy te same schematy (w przypadku jogi czy sportu te same ćwiczenia) ciągle i ciągle nie widząc efektów. W moim przypadku dodałam do praktyki jogi rolowanie i… POSZŁO!! Nie od razu oczywiście, bardzo powoli, ale do przodu. 

U mnie się sprawdziło, postanowiłam, że podam to doświadczenie dalej i użyję tej metody na zajęciach jogi w Gdańsku. Ukończyłam kurs międzynarodowego Trenera Blackroll (nr) i przez kilka tygodni układałam kilkumiesięczny plan zajęć YOGA ROLL. 

Zajęcia Yoga Roll i zajęcia jogi w Gdańsku prowadzę w Nowym Porcie oraz na Ujeścisku. Jeżeli macie ochotę spróbować – zapraszam do zakładki „zajęcia” na www.rockyoga.pl

Joga w Gdańsku? Zapraszam na zajęcia jogi w Gdańsku. Zapisz się klikając w zakładkę „zajęcia”. 

Koszyk na zakupy